Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gminne Biuro Administracyjne Szkół
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Wprawka szkolna 2019

Podstawa prawna

  1. art. 90u ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U.2018 poz.1457,1560,1669 i 2245 oraz z 2019 poz.730);

  2. projekt Uchwały Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2019r. w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom w 2019 r. - „Wyprawka szkolna”;

  3. projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2019r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych.

Cel programu

Wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów przez dofinansowanie zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych.

Kto może skorzystać z pomocy w 2019 roku

W roku szkolnym 2019/2020 pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz materiałów edukacyjnych, o których mowa w art. 3 pkt. 24 lit. a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, skierowana zostaje do uczniów:

  • słabowidzących,

  • niesłyszących,

  • słabosłyszących,

  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,

  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,

  • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

  • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

  • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej,

- posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127
ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U.2018 poz. 996 ze zm.) albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. 2017 poz. 60, 949 i 2203 oraz z 2018 poz. 2245) uczęszczających w roku szkolnym 2019/2020 do szkół dla dzieci i młodzieży do:

  • branżowej szkoły I stopnia,

  • klas I czteroletniego liceum ogólnokształcącego,

  • klas I-III dotychczasowego 3-letniego liceum ogólnokształcącego prowadzonych
    w 4-letnim liceum ogólnokształcącym,

  • klas I pięcioletniego technikum,

  • klas I-IV dotychczasowego 4-letniego technikum prowadzonych w 5-letnim technikum,

  • szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy,

  • klas III-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia,

  • klas VI-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej,

  • klas I liceum sztuk plastycznych,

  • klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych,

  • klas I-IV dotychczasowego liceum plastycznego prowadzonych w liceum sztuk plastycznych,

  • klas IV-VI dotychczasowej szkoły sztuk pięknych prowadzonych w liceum sztuk plastycznych.

***

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia w zawodach, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, przed dniem 1 stycznia 2019 r., oraz dopuszczanych od dnia 1 stycznia 2019 r. zgodnie z art. 115 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2245 i 2432 oraz z 2019 r. poz. 534), jest udzielana uczniom:

1) słabowidzącym,

2) niesłyszącym,

3) słabosłyszącym,

4) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,

5) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,

6) z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

7) z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

8) z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt 1-7

- posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę ­- Prawo oświatowe, uczęszczającym w roku szkolnym 2019/2020 do:

  • klasy II i III branżowej szkoły I stopnia,

  • klas II-IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonych w pięcioletnim technikum.

***

Pomoc w formie dofinansowania zakupu materiałów edukacyjnych*, o których mowa w art. 3 pkt 24 lit. b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, jest udzielana uczniom:

1) słabowidzącym,

2) niesłyszącym,

3) słabosłyszącym,

4) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,

5) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,

6) z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

7) z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

8) z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt 1-7

- posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę ­- Prawo oświatowe, uczęszczającym w roku szkolnym 2019/2020 do:

  • klasy I branżowej szkoły I stopnia,

  • klasy I pięcioletniego technikum,

  • klasy I dotychczasowego 4-letniego technikum prowadzonej w 5-letnim technikum,

  • szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy.

 

* materiał do kształcenia zawodowego, w tym dostosowany do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych, umożliwiający realizację programu nauczania zawodu mający postać papierową lub elektroniczną

Kryteria przyznawania pomocy

Pomoc w formie dofinansowania do zakupu podręczników przeznaczona jest dla uczniów niepełnosprawnych uczęszczających w roku szkolnym 2019/2020 do szkół dla dzieci
i młodzieży bez względu na kryterium dochodowe; podstawą do  skorzystania z  pomocy jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Sposób realizacji programu

Wniosek należy złożyć do dyrektora szkoły, do której będzie uczęszczał uczeń w roku szkolnym 2019/2020 w terminie ustalonym odpowiednio przez wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na siedzibę szkoły.

Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego o którym mowa w art. 127 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe.

Dyrektor szkoły, w tym szkoły prowadzonej przez jednostki samorządu terytorialnego inną niż gmina, osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego, osobę fizyczną, sporządza listę uczniów uprawnionych do otrzymania pomocy i przekazuje ją odpowiednio wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, właściwemu ze względu na siedzibę szkoły.

Lista uczniów uprawnionych do otrzymania pomocy w ramach programu „Wyprawka szkolna” zawiera:

- imię i nazwisko ucznia,

- nazwę i adres siedziby szkoły,

- klasę, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2019/2020.

W przypadku branżowej szkoły I stopnia, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, których organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego inna niż gmina, osoba prawna niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osoba fizyczna, dyrektor szkoły przekaże listę uczniów uprawnionych do pomocy wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta, właściwemu ze względu na siedzibę szkoły.

Zwrotu kosztów zakupu podręczników i/lub materiałów edukacyjnych, rodzicom uczniów, prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka, albo pełnoletniemu uczniowi, dokonuje wójt, burmistrz, prezydent miasta, właściwy ze względu na siedzibę szkoły. (Działanie to pozwoli na realizację programu bez konieczności podpisywania dodatkowych porozumień pomiędzy organami prowadzącymi szkoły oraz w sposób jednoznaczny określa, dla której gminy naliczone zostaną środki na wypłatę pomocy dla uczniów szkół nieprowadzonych przez daną gminę lub powiat, a znajdujących się na jej terenie).

W przypadku szkół, które nie są prowadzone przez gminy, gmina na której terenie znajdują się wymienione szkoły, zwraca się do organów prowadzących te szkoły o udzielenie informacji o szacunkowej liczbie uczniów uprawnionych do otrzymania pomocy w ramach programu, uczęszczających do tych szkół.

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje środki na udzielenie pomocy na rachunek bankowy szkoły prowadzonej przez gminę.

W przypadku:

  • ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, liceów sztuk plastycznych i ogólnokształcących szkół sztuk pięknych i ogólnokształcących szkół baletowych oraz liceów plastycznych, prowadzonych przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, środki na udzielenie pomocy - przekazuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, na rachunek bankowy szkoły;

  • szkół rolniczych prowadzonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa - minister właściwy do spraw rolnictwa;

  • szkół leśnych prowadzonych przez ministra właściwego do spraw środowiska - minister właściwy do spraw środowiska;

  • szkół morskich prowadzonych przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej - minister właściwy do spraw gospodarki morskiej;

  • szkół żeglugi śródlądowej prowadzonych przez ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej - minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej.

Uruchomienie środków

  • I transza stanowić będzie co najmniej 80% planowanych środków, zostanie obliczona na podstawie szacunkowych danych dotyczących liczby uczniów uprawnionych do skorzystania z programu, zgłoszonych przez poszczególne gminy - do 26 lipca 2019r.;

  • II transza środków uruchomiona zostanie tylko do wysokości ewentualnych potrzeb zgłoszonych w szkołach po zweryfikowaniu zapotrzebowania na pomoc w ramach programu, przekazanych przez poszczególne gminy - do 30 września 2019r.

Zwrot kosztów zakupu

Zwrot kosztów zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych, następuje po przedłożeniu dowodu ich zakupu do wysokości wartości pomocy określonej w rozporządzeniu do dnia 6 grudnia 2019 roku.

Dowodem zakupu jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia lub rodziców (rodzica) ucznia, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych.

W przypadku złożenia oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków odpowiednio na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2019 roku „Wyprawka szkolna”.

W przypadku zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych dla grupy uczniów, koszt zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych jest zwracany rodzicom uczniów albo pełnoletnim uczniom do wysokości wartości pomocy, po przedłożeniu potwierdzenia zakupu zawierającego:

  • imię i nazwisko ucznia,

  • klasę, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2019/2020,

  • nazwę i adres szkoły,

  • wykaz zakupionych podręczników lub wykaz materiałów edukacyjnych,

  • kwotę zakupu,

  • datę zakupu,

  • czytelny podpis osoby, która dokonała zakupu.

 

Potwierdzenie zakupu wystawia podmiot, który dokonał zakupu, na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki i/lub materiały edukacyjne.

 

Dofinansowanie na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych w roku 2019

 

dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do: branżowej szkoły I stopnia, klasy I czteroletniego liceum ogólnokształcącego, klas I-III dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzonych w czteroletnim liceum ogólnokształcącym, klasy I pięcioletniego technikum, klas I-IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonych w pięcioletnim technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy

do kwoty 225 zł

dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących,
z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do branżowej szkoły I stopnia

do kwoty 390 zł

dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczających do klasy I czteroletniego liceum ogólnokształcącego, klas I-III dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzonych w czteroletnim liceum ogólnokształcącym, klasy I pięcioletniego technikum, klas I-IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonych w pięcioletnim technikum, klas III-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas VI-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, klasy I liceum sztuk plastycznych, klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas I-IV dotychczasowego liceum plastycznego prowadzonych w liceum sztuk plastycznych lub klas IV-VI dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych prowadzonych w liceum sztuk plastycznych

do kwoty 445 zł

 

Miejsce i termin składania wniosku

Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2019/2020.

Wniosek składa się w terminie ustalonym odpowiednio przez wójta gminy, burmistrza, prezydenta miasta właściwego dla siedziby szkoły, do którego należy dołączyć kserokopię aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Kto składa wniosek

Przyznanie pomocy następuje na wniosek rodziców ucznia, prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, osoby prowadzącej rodzinny dom dziecka, osoby faktycznie opiekującej się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka, albo pełnoletniego ucznia, a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby za zgodą rodziców ucznia, prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka, osoby faktycznie opiekującej się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka, albo pełnoletniego ucznia.

Kryteria przyznawania pomocy

W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wyprawkę szkolną przyznaje się niezależnie od dochodów po przedstawieniu kserokopii przedmiotowego orzeczenia wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną.

Zakup materiałów edukacyjnych

Dla uczniów:

  • słabowidzących,

  • niesłyszących,

  • słabosłyszących,

  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,

  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,

  • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

  • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

  • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej

 

RODZAJ SZKOŁY
KWOTA

Klasa I branżowej szkoły I stopnia

390 zł

Klasa I 5-letniego technikum oraz klasa I dotychczasowego 4-letniego technikum prowadzona w 5-letnim technikum

445 zł

szkoła specjalna przysposabiająca do pracy

225 zł

 

Rozliczenie zakupu

Zwrot kosztów zakupu podręczników następuje po przedłożeniu dowodu zakupu do wysokości wartości pomocy określonej w rozporządzeniu.

W przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników. Do oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w roku 2019 „Wyprawka szkolna”.

Rozporządzenie określa także możliwość zwrotu kosztów zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych, do wysokości kwot określonych w rozporządzeniu, na podstawie przedłożonego potwierdzenia zakupu zawierającego:

  1. imię i nazwisko ucznia,

  2. klasę, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2019/2020,

  3. nazwę i adres szkoły,

  4. wykaz zakupionych podręczników,

  5. wykaz zakupionych materiałów edukacyjnych,

  6. kwotę zakupu,

  7. datę zakupu,

  8. czytelny podpis podmiotu dokonującego zakupu.

Potwierdzenie* wystawia podmiot dokonujący zakupu, na podstawie faktury VAT wystawionej przez wydawnictwo lub księgarnię i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki i materiały edukacyjne.

 

 

*Podczas zakupu dla grupy uczniów podręczników i materiałów edukacyjnych tego samego rodzaju w określonym wydawnictwie lub księgarni podmiot zamawiający np. rada rodziców, rodzic czy nauczyciel otrzymuje fakturę bez wyszczególnienia wszystkich osób, dla których zakupiono podręczniki i materiały edukacyjne. Zatem podmiot dokonujący zakupu nie ma możliwości przekazania indywidualnym odbiorcom imiennych faktur, które stanowiłyby podstawę do zwrotu poniesionych kosztów w ramach programu.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Jerzy Orlik 28-06-2019 09:44
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 28-06-2019
Ostatnia aktualizacja: Piotr Wilkowski 08-03-2021 13:11